ANASAYFA

 HACK GEÇİRMEZ WI-FI AĞI İÇİN 
Kablosuz Ağda Güvenlik İpuçları
Veri iletişimi hiçbir zaman günümüzdeki kadar yoğun ve bu kadar önemli olmadı. Artık, internet üzerinden alışveriş yapıyor, bilgisayarınızda kişisel bilgi ve resimlerinizi saklıyorsunuz. Peki, bu sırada güvenliğinizden emin olabiliyor musunuz?

Yetkisiz ya da kötü niyetli kişiler bilgisayarınıza erişirse kota aşımı nedeniyle faturanızı kabartabileceği gibi, sizin IP’nizi kullanarak bilişim hukukuna aykırı eylemlerde bulunup sizi suçlu duruma da düşürebilirler.

Bu yazımızda, kablosuz ağ güvenliği sağlamak ve kablosuz ağ üzerinden bilgisayarınıza ve verilerinize yetkisiz erişimleri engellemek için yapabileceklerinizi listeledik. İşinize yarayacağını umuyoruz.


  
1. Kablosuz şifrelemeyi etkinleştirin.
Kablosuz cihazlar yetkisiz erişimlere karşı güvenlik şifreleriyle korunurlar. Bu şifrelerin de pek çok türü mevcuttur. En yüksek korumalı şifreleme yöntemini seçerken ağınızdaki tüm cihazların bu şifrelene türünü kullandığından da emin olmalısınız. NetMASTER Destek Merkezi olarak size etkin bir koruma için WPA şifrelemeyi öneririz.

NetMASTER modemlerin altında kablosuz şifresi yazar. Bu cihazınız için özel ve benzersiz bir kombinasyondur bu nedenle güvenlik derecesi yüksektir. 

Yeni bir şifre belirleyeceğiniz durumlarda, ardışık rakamlardan ya da harflerden oluşan, isminizi, doğum tarihinizi içeren şifreler internetten ücretsiz indirilen bazı programlarla bile kırılabilir. Bunun yerine harf-sayı kombinasyonu içeren karmaşık şifre cümleleri kullanmalısınız (örneğin: fq19p6h371mpi2x5).

 
2. Varsayılan kablosuz yayın adını (SSID) değiştirin
Modem, Access Point ve Router cihazlarının birer kablosuz yayın adı olur. Bu, bilgisayarınızda ya da telefonunuzdaki ağ listesinde görüp bağlandığınız isimdir ve varsayılan ayarlarda genellikle üreticilerin marka adını taşır. Örneğin Uydunet uyumlu NetMASTER modemlerinin yayın adları “NetMASTER Uydunet XXXX” şeklindedir.

Evet, tek başına SSID’yi bilerek kimse ağınıza erişim sağlayamaz. Yine de, kötü niyetli kişilerin varsayılan SSID’yi kullandığınızı görmeleri, ağınızın iyi yapılandırılmamış olduğunu düşünmelerine ve ağınıza saldırmalarına neden olabilir. 

 
3. MAC Adresi Filtreleme fonksiyonunu etkinleştirin
Her kablosuz cihazın kendine özel bir MAC adresi vardır. Modem, Access Point ve Router cihazları kendilerine bağlanan bilgisayar ve akıllı telefonların MAC adreslerini listeleyebilirler. NetMASTER cihazınızın MAC Filtreleme fonksiyonunu kullanarak sadece izin verdiğiniz MAC adreslerinin ağınıza erişmesini sağlayabilir ya da belirli MAC adreslerini engelleyebilirsiniz.

Bu fonksiyonu kullanın ancak hackerların sahte MAC adresleri kullanabileceğini de unutmayın!

 
4. SSID yayınını devre dışı bırakın
Kablosuz yayın yapan cihazlar SSID yayını yaparlar. Bu özellik genellikle kapsama alanı içine ve dışına hareket eden mobil hotspot ve işyeri kullanıcıları için gereklidir. Ev kullanıcıları ise SSID yayını devre dışı bırakarak kablosuz ağlarına yetkisiz erişimlere engel olabilirler.
 
5. Açık Wi-Fi ağlarına bağlanmayın
Komşunuzun modemine ya da ücretsiz WiFi noktalarına bağlanmak bilgisayarınızın güvenliğini riske atar. Genellikle etkin olmasa da bazı istemcilerde şifresiz ağlara size sormadan, otomatik olarak bağlanma fonksiyonu vardır. İstisnai durumlar dışında bu özelliği etkinleştirmeyin.
 

6. Bilgisayarlar ve Modem/Router üzerinde güvenlik duvarlarını etkinleştirin
Yeni nesil ağ donanımı cihazlarında güvenlik duvarı özelliği mevcuttur. Modeminizin ya da router’ınızın bu özelliğinin etkin olduğundan emin olun. Daha fazla koruma için her bilgisayara güvenlik duvarı yazılımı yükleyin.
 

7. Modem ya da Router’ınızı merkezi bir yerde konumlandırın
Modeminizin konumu kablosuz yayın alanınızı belirler. Cam kenarı yerine evin merkezi bir yerinde konumlandırırsanız ağınıza dışarıdan erişimlerin önünü fiziksel olarak kesmiş olursunuz.
 

8. Kullanmadığınız zaman kapatın gitsin
Güvenlik önemlerinin en aşırı ucunda kablosuz ağı toptan kapatmak var! Uzun zaman ağı kullanmayacağınız zamanlarda, örneğin seyahatteyken, modemi veya AP-Router’ı kapatabilir, açma kapama düğmesi olmayan cihazları fişten çekebilirsiniz. Aynı şekilde modeme kablolu bağlanmayı tercih ettiğiniz zamanlarda kablosuz özelliğini kapatabilirsiniz.

Güvenliği etkin, hackerları devre dışı günler dileriz.